Deri Kıyafetler Nasıl Temizlenir?

Tarzımız, karakterimiz hakkında önemli ipuçları verdiğini hepimiz biliyoruz. Kendini kıyafetleriyle ifade etmek ve her ortamda gözleri üzerine toplamak isteyenler; deri kıyafetlere bayılıyor! Hem gece hem de gündüz şıklığı kombinlerinin vazgeçilmez parçalarından olan deri kıyafetler, her yaşa ve tarza uygun seçenekler sunuyor.

Peki dolabınızdaki favori parçalardan olan ve asla zarar görmesini istemediğiniz deri mont ya da deri eteğinizi nasıl temizliyorsunuz?

Deriderim Blog olarak bu yazımızda; deri kıyafet temizliği hakkında aklınızda olan soruları cevaplayacak ve güvenli deri kıyafet temizliğinden bahsedeceğiz.

Öncelikle, Deriderim’den aldığınız deri kıyafetlerin birinci kalite derilerden, modern teknikler kullanılarak üretildiğini hatırlatalım. Birinci kalite derilerin güzelliğini koruması ve uzun yıllar kullanılabilmesi için doğru şekilde bakımlarının yapılması gerekmektedir. Çünkü deri doğal bir üründür. Bu da; güneş, nem, kar, yağmur gibi hava koşullarından etkilenebileceği anlamına gelir. Aslında derinin çevre koşullarından etkilenmesi sizin gerçek bir ürün aldığınızın da kanıtıdır. Bu sebeple, deri ceketlerinizi çok seviyor ve uzun süre kullanmak istiyorsanız ona iyi bakmanız gerekiyor.

Deri Ceketinizi Kullanırken Nelere Dikkat etmelisiniz?

  • Çamaşır ve kurutma makineleri deri kıyafetlerinizin temizliğine kesinlikle uygun değildir. Çamaşır makinesi içinde derinin aldığı yüksek ısı ve su derinin yapısını bozar ve deri üzerinde soyulmalar, şişlikler meydana gelebilir. En sevdiğiniz deri ceketinizi bozulmuş bir halde görmek istemezsiniz değil mi? O zaman çamaşır makinesi ve deri ceketi aynı cümle içinde dahi kullanmamalısınız. Ayrıca deri temizliği ile ilgili bazı aramalarda karşınıza “Deri ceket kaç derecede yıkanır” gibi sonuçlar çıkabilir. Bu tamamen bilgi kirliliğidir. Daha önce de dediğimiz gibi gerçek deri doğal bir üründür ve su teması onun yapısını değiştirebilir.
  • Yağmurlu havalarda yürümeyi çok seviyor olabilirsiniz ama deri ceketinizin bunu sizin kadar sevmiyor. Tavsiyemiz deri ceketinizi yağmurda kullanmamanız yönünde. Ancak yağmura yakalandığınız bir anda üzerinizde deri ceketiniz varsa mümkün olduğunca ıslanmamaya çalışın. Aldığınız önlemlere rağmen ceketiniz ıslandıysa da yapabileceğiniz tek şey oda sıcaklığında kurumaya bırakmak. Ceketinizin kuruma sürecini hızlandırmak için ısıtıcı vb. yöntemlere kesinlikle başvurmayın.
  • Merak edilen sorularda biri de: “Deri ceket ütülenir mi?” Bu soruya sizi mutlu edecek bir cevap veriyoruz. Kırışan deri ceketinizi ütüleyebilirsiniz ancak tabii ki normal kıyafet ütüler gibi değil 🙂 Bu işlemi yaparken; ütünüzü kuru ve kısık ayarda kullanın ve mutlaka deri ceketin üzerinde bir bez koyun. Ütü işlemini çok uzun tutmayın.
  • Süet ve nubuk gibi yüzeyi hafif tüylü derilerin işleniş sırasında yüzeyleri traş edilir. Bu traş tozları giysilerinizde çıkabilir. Böyle bir durum yaşamanız kötü ya da kalitesiz bir ürün aldığınızı göstermez. Traş tozlarını engellemek için süet ceketinizi, tüy yatımız yönünde fırça ve kuru sünger yardımıyla fırçalayabilirsiniz. Fırçalama; deri için çok faydalıdır. Böylece deri kıyafetinizde kir birikmez ve deri ilk günkü gibi canlı kalır.

Deri kıyafetlerin bir tutku olduğunu biliyoruz. Deri kıyafetlerinizi uzun yıllar severek kullanmaya devam edebilmek için bakımını profesyonel ellere bırakmanızı ve kuru temizleme tercih etmenizi öneririz. Ayrıca ceketinizin tamire ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız bize danışmadan herhangi bir işlem yapmamanızı tavsiye ederiz. Deri ceketinizin başına kötü bir şey gelmesini asla istemeyiz 🙂

Tüm deri ürünlerimizi incelemek için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.