Kışlık Deri Kıyafetleri Dolaba Kaldırma Zamanı!

Deri, moda dünyasındaki hakimiyetini gün geçtikçe arttırmaya devam ediyor. Özellikle deri ceketler, her kıyafetle kolay kombinlenme özelliği taşıması ve şık görünüşleriyle en çok tercih edilen kıyafetler arasında yer alıyor. Her dolabın olmazsa olmazı deri ceketlerin bakımını doğru şekilde yapmak ve uygun koşullarda saklamak, kıyafetin ilk günkü gibi kalmasını ve uzun yıllar boyunca kullanılmasını sağlıyor.

Havaların ısınmaya başladığı bugünler, dolap düzenlemesi yapmak ve kışlık kıyafetleri kaldırmak için en uygun zamanlar. Peki çok sevdiğimiz ve bir sonraki sezona kadar güven içinde kalmasını istediğimiz deri kıyafetlerimizi nasıl saklamalıyız? Deriderim olarak bu yazımızda yaz aylarında deri kıyafetleri saklamanın yöntemlerini derledik.

Öncelikle, deri kıyafetlerin uygun koşullarda saklanmasının, kıyafetin uzun yıllar boyunca kullanılmasına olanak sağladığını hatırlatmak isteriz.

Önce Temizlik

Deri kıyafetler, kullanıldıkları sezon bittiğinde saklama işlemi öncesi temizlenmelidir. Böylece deri mevcut kir ve tozdan arınır ve nefes almaya başlar. Deri kıyafetiniz çok kirli değilse soğuk suya batırdığınız, nemli bir bez yardımıyla nazikçe silmeniz yeterli olabilir. Ancak üzerinde lekeler varsa ve kötü görünüyorsa mutlaka profesyonel hizmet almalısınız. Bu konuyla alakalı detaylı bilgi için “Deri Kıyafetler Nasıl Temizlenir?”  yazımızı okuyabilirsiniz.

Ayrıca; derinin bir çeşidi olan süet ceketleri, dolaba kaldırmadan önce fırçalamanızı tavsiye ederiz.

Deri Ceket Nerede Saklanmalı?

Deri ceketin bir sonraki sezon kullanımına hazır olması için, saklanabilecek en doğru yer ahşap dolaplardır. Ahşap dolaplar derinin havasız kalmasını engeller. Ahşap dolapta ve birbirine çok yakın olmayacak şekilde, geniş askılarda muhafaza edilen deri kıyafetler, nemlenmez ve hava alır. Bu da derinin yapısını korumasını ve bir sonraki sezonda ilk günkü gibi olmasına olanak sağlar.

Deri Kıyafetler İçin Uygun Sıcaklık Nedir?

Deri kıyafetler, yüksek ısıyı sevmez. Yüksek ısı derilerin genişlemesine ve yapılarının bozulmasına sebep olur. Bu yüzden; deri kıyafetlerinizi saklarken, güneş ışığına ve yoğun sıcaklığa maruz kalmadıklarından emin olmalısınız. Aksi durumda bir sonraki sezon için hazırlık yaparken, dolabınızdan çıkardığınız deri kıyafetin görünüşü üzülmenize sebep olabilir.

Deri kıyafetiniz uzun zaman boyunca dolapta kalacaksa, belirli aralıklarla havalandırarak derinin parlak ve canlı kalmasını sağlayabilirsiniz.

Son olarak, bakımını yaptığınız ve temizleyerek uygun koşullarda sakladığınız deri kıyafetleri sezonu geldiğinde, kullanmadan önce tekrar temizlemenize gerek olmayacaktır. Hava aldığı, serin ortamda korunan, toz ve kirden uzak olan deri ceketinizi direkt kullanmaya başlayabilirsiniz.

Deri şıklığınız ile gözleri üzerinde topladığınız, keyifli günler dileriz.